Yunanistan Euro’yu Sallamaya Devam Ediyor

Euro üzerinde Yunanistan’ın olumsuz etkileri devam ediyor. Morgan Stanley Capital ( MSCI ) tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan’ın gelişmiş ülke statüsünün gelişmekte olan ülkeler statüsüne düşürüldüğünü açıkladı. Bu kararın alınmasında ki öncelikli nedenin ise, statü belirlenirken oldukça önemli bir etmen olan borç alma ve borç verme kriterleri olduğu düşünülüyor.

Yunansitan’ın yoğun borç talebi, ülkenin kredi notlarını ve şimdide statüsünü düşürmüş durumda. Uzun bir zamandır finansal krizle boğuşan Avrupa Birliği üyesi MSCI tarafından yapılan açıklama sonrasında önemli bir yara daha almış durumda.

En son Almanya Anayasa Mahkemesinin tahvil alımlarına ilişkin, başlattığı dava ve Yunanistan’ın statüsünün düşmesi Euro’ya karşı oluşmuş endişeleri yine gündeme taşımış durumda. Konuyla ilişkili olarak uzmanların görüşleri ise, Yunanistan gibi üst düzet finansal kriz yaşayan ülkelerin birlikteki dominant ekonomiye sahip ülkelerin gelişmesinde önemli bir engel olduğu yönünde. Yinede Avrupa Merkez Bankası, gerçekleştirdiği politikaları desteklemeye devam ederek, ülkelerin finansal krizden kurtulmasını sağlamaya yönelik politikalarını devam ettiriyor.

Son olarak Yunanistan Devlet Televizyonu, tasarruflar kapsamında kapatılmış durumda. Yunansitan’ın yıllık bütçesine 100 milyon Dolar’lık bir katkı gerçekleştirmesi beklenen gelişme, Simos Kedikoglou tarafından “ Krizden çıkmaya çalıştığımız bir dönemde kamu israfını kabul edemeyiz” şeklinde değerlendirildi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir