USD/TRY egzotik pariteler arasında değerlendirilen, işlem hacmi düşük olan bir yatırım aracıdır. Tüm egzotik pariteler gibi, USD/TRY paritesi de genellikle yatırımların, karşıt para birimi sahibi ülke yatırımcıları tarafından gerçekleştirildiği bir yapıya sahiptir. Bu durumun bir sonucu olarak, genellikle ilgili ülkenin Merkez Bankası açıklamalarının egzotik para birimi fiyat değişimleri üzerinde doğrudan etkileri olduğu gözlemlenmektedir.

USD/TRY aracılığı ile sermayesini değerlendiren yatırımcıların özellikle Türkiye Merkez Bankası’nın parite üzerinde etkili olacak açıklamalarını yakından takip etmesi ve faiz oranları değişimlerini gözlemlemesi, yatırımlarından yüksek başarı oranları elde etmeleri adına son derece önemli bir faktör olarak ön plana çıkmaktadır. Faiz oranlarında yaşanacak bir artışın, parite fiyatları üzerinde etkisi doğrudan hissedilmekte ve yatırımcılar bu noktada doğru pozisyonlar alarak yüksek kar oranları elde edebilmektedirler.

Parite fiyatları ülkemizde dalgalı kur rejimi türevi bir sistemin kullanılması nedeni ile belirli bir band aralığı içerisinde fiyatlandırılmaktadır. Bu anlamda genel bir trend içerisinde para biriminin belirli destek ve direnç noktaları arasında bir hareket sergilediği yorumu gerçekleştirilebilir. Paritenin bu band aralığını aştığı durumlarda genellikle Merkez Bankası Tarafından müdahale gelmekte ve parite ilgili değer aralığına geri çekilmektedir. USD/TRY paritesinin sergilediği bu karakteristik yapının bir sonucu olarak yatırımcılar trend oluşumlarını yakalayabilmeleri durumunda parite aracılığı ile yüksek kar oranları elde edebilmekte, sermayelerini finans piyasaları aracılığı ile verimli bir şekilde değerlendirebilmektedirler.