USD/JPY ( Amerikan Doları – Japon Yeni ) finans piyasalarında işlem hacmi oldukça yüksek olan, major pariteler arasında yer almaktadır. USD/JPY paritesinin kısa vadelerde oldukça dalgalı bir hareket sergileyen, yapısı gereği yatırımcılara yüksek kar oranları sunan bir yatırım aracı konumundadır.

Parite fiyatları üzerinde önemli ölçüde Japonya ekonomisinin etkileri gözlemlenmektedir. Japonya’nın küresel anlamda gerçekleştirdiği ticari faaliyetler sonucunda ekonomisi oldukça büyümüş, günümüzün dominant ekonomileri arasında ki yerini almıştır. Asya pazarının Japonya, Çin gibi yeni devleşen ekonomiler aracılığı ile gücünü artırması, Amerikan Doları üzerinde etkileri gözlemlenebilen sonuçlar doğurmaktadır.

Japonya ekonomisi önemli ölçüde ihracat üzerinden işleyen bir yapıya sahiptir. Bu doğrultuda Japonya hükümetinin belirli zaman periyotlarında, Yen üzerinde etkileri doğrudan hissedilen müdahaleleri söz konusu olmakta ve bu durumda USD/JPY paritesinde önemli fiyat hareketlerine neden olabilmektedir. Yatırımcılar gerçekleştirilen açıklamaları ve özellikle Japonya’nın dış ticaret dengesi verilerini gözlemleyerek parite fiyatları ile ilgili başarılı öngörüler gerçekleştirebilmektedir.

Aynı zamanda küresel pazarda Japonya ve Amerika Birleşik devletleri önemli birer rakip durumundadır. Bu durum paritenin kısa vadelerde önemli fiyat değişimleri yaşamasına ve bu değişimleri öngörerek uygun pozisyonlarda yer alan yatırımcıların yüksek kar oranları elde etmesine sebep olabilmektedir. Yatırımcıların bu anlamda gerçekleştirecekleri işlemlerinde uluslararası ticari faaliyetlere etkisi olması muhtemel gelişmeleri takip etmesi, işlemlerinin başarı oranını artıracak önemli bir faktör konumundadır.

USD/JPY paritesi kısa vadelerde yatırımcılara yüksek kar oranları sunan yapısı ile dikkat çekmesine karşın, parite üzerinde etkin olan değişken sayısının yüksek olması nedeni ile aynı zamanda risk oranlarının da oldukça yüksek olduğu bir yatırım aracı konumundadır.