USD/TRY Paritesinde Kritik Gün

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı Erdem Barışçı, 15 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamasında bugün gerçekleştirilecek olan PPK toplantısında USD/TRY paritesinin yönünün belirlenebileceği kararlar alınabileceğinin sinyallerini vermişti.

Son dönemde yaşanan gelişmeler doğrultusunda USD/TRY paritesi büyük bir baskı altına girmiş, Merkez Bankası’nın müdahaleleri doğrultusunda parite belirli bir band aralığı içerisinde tutulabilmişti. Bugün gerçekleştirilecek olan PPK toplantısında ise, konu ile ilgili daha radikal kararların alınması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bugün gerçekleştireceği faiz beyanatının başta USD/TRY olmak üzere Türk Lira’sının diğer para birimleri karşısındaki değerini belirleyici bir faktör olması belirleniyor. Erdem Barışçı’nın band aralığının üst seviyesinin yükseltilebileceğini belirtmesi, piyasada faiz artırımı gerçekleştirilebileceği izlenimini doğurmuş durumda. Buna karşın yatırım uzmanlarının çoğu faiz oranları ile ilgili bir değişim olmasını beklemediklerini belirtiyorlar.

Konu ile ilgili piyasadaki genel algı ise, üst limitte 150 – 250 baz puanlık bir artış yaşanması. Yapılacak olan açıklama doğrultusunda bugün özellikle USD/TRY paritesinde büyük fiyat hareketleri ile karşılaşılabilir. Yatırım uzmanları konu ile ilgili temel iki senaryo üzerinde duruyor;

Band aralığının üst limitinde her hangi bir değişiklik gerçekleştirilmemesi durumunda, piyasa algısının bu yönde bir beklentisinin oluşması nedeni ile USD/TRY’de bir yükseliş hareketi gözlemlenebileceği, bunun yanında, 150 baz puan veya daha üstü bir artırım gerçekleşmesi durumunda ise, TRY’nin değer kazanarak, USD/TRY paritesi fiyatlarında bir düşüş yaşanmasının söz konusu olabileceği yorumu gerçekleştiriliyor.

USD/TRY paritesi aracılığı ile işlem gerçekleştiren yatırımcıların bu nedenlerle, bugün gerçekleştirilecek olan PPK toplantısını yakından takip etmesi ve gerçekleştirilecek açıklamalar uyarınca piyasada pozisyon almaları, başarılı işlemler gerçekleştirmelerini mümkün kılabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir