USD/CHF (Amerikan Doları – İsviçre Frangı) finans piyasalarında işlem hacmi oldukça yüksek olan, yatırımcıların genellikle küresel kriz dönemlerinde sermayelerini güvenli bir şekilde değerlendirmek amacı ile yatırım gerçekleştirdiği bir parite olma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda ülkenin faiz oranlarının belirli bir sistem dahilinde oluşturulması, yine yatırımcıları küresel kriz dönemlerinde sermayelerini İsviçre Frangı aracılığı ile değerlendirmeye iten önemli bir etmendir.

USD/CHF, genel yapısı itibari ile yatırımcılar tarafından güvenilir bir parite olarak değerlendirilmektedir. Küresel kriz dönemlerinden işlem hacmi oranlarının oldukça artığı gözlemlenen parite aracılığı ile yatırımcılar, piyasada uygun pozisyonlarda yer alabilmeleri durumunda, parite fiyatları değişimlerinden yüksek kar oranları elde edebilmektedir.

İsviçre dünyada altın rezervi en yüksek olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak, yatırımcılar altın fiyatlarının değişimlerini yakından takip etmeleri durumunda, USD/CHF paritesinin fiyat hareketlerini de ön görebilme yetisine sahip olmaktadır.

İsviçre ekonomisinin stabil yapısı ve ülkedeki işsizlik oranlarının oldukça düşük olmasının bir sonucu olarak, parite fiyatları küresel kriz dönemlerinde belirli bir band aralığı içerisinde hareket etmektedir. Parite fiyatlarının 2001 yılından bu yana fiyat grafiği incelendiğinde orantılı bir düşüş yaşandığı gözlemlenebilir.

Çoğu uzman tarafından oluşan bu ana trend, Avrupa Birliğinin ortak para birimine geçmesinin ve Amerikan Doları’nın İsviçre Frangı üzerinde ki belirleyici gücünün ortadan kalkmasının bir sonucu olarak değerlendirilmektedir. Bu anlamda USD/CHF paritesi fiyatları üzerinde Euro Zone gelişmelerinin de etkili olduğu yorumu gerçekleştirilebilir.