Ülke Ekonomilerinin Parite Fiyatlarına Etkileri

Ülke ekonomilerinin ne durumda olduklarını kredi notları ile tüm dünyaya bildiren birkaç tane kredi derecelendirme kuruluşları vardır. Fitch, Moody’s ve S&P kuruluşlarının, ülke ekonomilerinden gelen verileri yorumladıkları, bazı psikolojik, siyasi faktörleri de bir arada değerlendirerek uzun ve kısa vadeli bazı notlar ile ülkelerdeki son durumları yayınlıyorlar.

Peki, herhangi açıklanan önemli bir para biriminin, o ülkenin paritesine etkisi neler olabilir? Birkaç örnek ile detayları sizlerle paylaşalım.

 

Önemli Verilerin Ne Anlama Geldiğini Bilmelisiniz

Burada bazı önemli verileri açıklayacağız, örnek olması ve parite fiyatlarının nasıl etkilendiğini anlamanız dileğiyle. İngiltere’den açıklanan İmalat PMI, Yapı PMI, Hizmetler PMI… gibi verilerde beklentinin üzerinde açıklanma olduğu zaman GBP’de yükselmeler izleme ihtimaliniz vardır. Tam aksi durumda Sterlin değer kaybedebilir. Parite fiyatları üzerine nelerden etkilenir öğrenmek için burayı tıklayın.

Euro cephesinden Alman GDP, Alman İmalat, Faiz oranları beklentinin üzerinde kalması ile değerlenecek, aksi harekette ise değer kaybedecektir. Tüm ülkelerdeki Merkez Bankası başkanlarının yaptıkları açıklamalar ve diğer önemli veriler, paritelere yön verir ve trend kanallarından, destek ve dirençlerden dönülmesi, kırılması gibi hareketlere sebep olacaktır. Özellikle faiz oranı artırımlarına ve düşüşlerine dikkat etmeniz gerekir. Eğer bir ülke faiz oranlarını artırıyorsa, ülkenin para birimi değerlenecek fakat diğer taraftan borsadaki hisse senetleri değer kaybedecektir. Aynen 2008 krizinde olduğu gibi.

Dolar cephesine bakacak olursak Fed başkanının konuşmasına dikkat edin. Bazı haber ajansları satır aralarını özet şeklinde yayınlayacaktır. USD cephesinden gelen yapı ruhsatları, Philadelphia Fed İmalat listesi, ev satışları, İmalat endeksi beklentinin üzerinde olursa dolar değer kazanacaktır. Fakat işsizlik oranında düşüşler olması hangi para biriminden bahsediyorsak, pozitif etkiye sahiptir.

Her Ay 100’lerce Veri Sizleri Bekliyor

Forex ile işlem yapan bir yatırımcıysanız, önünüzde takip etmeniz gereken 100’lerce veri olduğunu bilmelisiniz. Fakat içlerinde 2 ve 3 önem derecesine sahip olanlarda sert hareketlerin olduğunu bilmelisiniz ve bunlar daha önemli. Ekonomik takvim terimi adı verilen ve anlık olarak bilgilerin izleneceği platformlarda, önceki veri, beklenti ve şu anda açıklananlar üzerinden hareketle yatırımlar alım yada satım şekillerini vereceklerdir.

Açıklanacak veri doların değer kazanması yönünde ise, açıklanmadan önce bir miktar alım yapmak ve stop seviyenizi aşırı aralık bırakmadan girmek etkili olabilir. Veri açıklandığı zamanı beklerseniz de ona göre hamle yapmak da sizlere kalmıştır. Fakat her zaman anında yükselecek ve düşecek diye bir kural yoktur. Bazen karışık veriler gelir ve yukarı-aşağı ani hareketler oluşur. Bu sebeple dikkatli adım atmanız gerekir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir