Parite Fiyatlarında Bernanke Etkisi

Bernanke’nin dün gerçekleştirdiği açıklamasının ardından bugünde Senato’da 17:00’de yapacağı açıklama merakla bekleniyor. FED başkanı Bernanke dün gerçekleştirdiği açıklamasında, beklentiler doğrultusunda ifadelere yer verirken, genellikle olumlu bir senaryo çizdiği yorumunu gerçekleştirmek mümkün. Yatırım uzmanları tarafından bugün gerçekleştirilecek açıklamanın özellikle, açıklama programı içerisinde yer alan soru cevap bölümünün, parite fiyatları üzerinde önemli etkiler yaratması bekleniyor.

Bernanke dün gerçekleştirdiği açıklamasında genel olarak piyasadaki yatırımcıları yatıştırmaya yönelik ifadeler kullanmıştı. FED başkanı varlık alımlarının azaltılabileceğini, buna karşın ekonomide yaşanabilecek bir aksaklık doğrulusunda tahvil alımlarının beklenenden daha uzun bir süre devam edebileceğini açıkladı. Bu açıklama doğrultusunda parite fiyatlarında ani değişimler görülürken, parite fiyatlarının yaşadığı değişimlerin çokta büyük ölçekli olmadığını belirtmek mümkün. Özellikle ABD Borsalarında etkisinin hissedildiği belirtilebilecek açıklama, borsanın olumlu bir seyir izlemesine neden oldu.

Bernanke’nin bugün gerçekleştirilecek açıklamasında ise, özellikle tahvil alımlarının süresi ile ilgili olarak tutumunu koruması bekleniyor. Mümkün olan her fırsatta tahvil alımları ile ilgili belirlenmiş bir sürenin olmadığı ve seyrin program dahilinde ilerlemediğini belirten Bernanke’nin, bugünkü açıklamasında da söylemini yinelemesi bekleniyor. Buna karşın FED başkanına bugün sunum sırasında gelecek soruların, parite fiyatları üzerinde ki öncelikli değişimi sağlayacak etken olabileceği yorumunu gerçekleştirmek mümkün. FED başkanının bu sorulara yönelik sergileyeceği tutum, özellikle tahvil alımları ile ilgili net bir çerçeve oluşmasını sağlayarak, piyasada yüksek fiyat hareketlerine neden olabilir.

1 Cevap : “Parite Fiyatlarında Bernanke Etkisi”

  1. Bernanke bu yıl piyasalara damgasını vurdu. Adam başkanlığı bırakmadan önce kendini unutturmamayı başardı.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir