Parite Fiyatları Üzerinde Etkili Finansal Kriterler

Günümüzde çoğu ülkenin dalgalı döviz kuru rejimi veya türevlerini kullanmasının bir sonucu olarak, pariteler anlık olarak fiyatlandırılmakta ve bu durumun sonucu olarak pariteler aracılığı ile ticaret yapılması mümkün olmaktadır. Yatırımcıların pariteler aracılığı ile gerçekleştireceği işlemlerinde, parite fiyatlarının hangi kriterler uyarınca değiştiğini anlaması, çeşitli analiz yöntemlerini kullanarak parite fiyatlarının ilerleyen dönemde ki hareketlerini öngörmeyi amaçlaması, başarılı yatırım stratejileri üretebilmesi için gerekli olan öncelikli koşuldur.

Bu noktada pariteler üzerinde etkileri olduğu geçmiş dönem fiyat hareketleri uyarınca kesinleştirilen, belirli kavramlardan bahsetmek mümkündür. Finans piyasalarında temel analizler kapsamında değerlendirilen bu verileri ve verilerin parite fiyatları üzerinde ki etkilerini incelersek;

Enflasyon Oranı;

Bir ülkede enflasyon oranının artış göstermesi, ilgili ülkede ki alım gücünün azalmasına neden olmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak genellikle ülke para biriminin değer kaybı yaşadığı ve üretilen ürün, mal veya hizmetin talebi karşılamadığı gözlemlenmektedir. Ülkelerin belirli zaman periyotlarında açıklanan enflasyon oranları, ilgili ülkenin para birim ile doğrudan ilişkilendirilebilmekte, bu doğrultuda parite ile ilgili başarılı işlem modelleri oluşturulabilmektedir.

Faiz Oranları;

Faiz oranları bir ülkenin uluslararası ticari ilişkilerini doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. Ülkedeki faiz oranlarının artması, ülkenin küresel pazarlarda ki rekabet gücünün önemli ölçüde azalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda faiz oranları yüksek olan para birimi ülkeye yabancı sermaye girişini de beraberinde getirmektedir. Yatırımcıların sermayelerini faiz oranı yüksek olan para birimi cinsinden değerlendirme eğiliminde olmakta bu durumda ülkenin para birimine olan talebin artarak, değer kazanmasını sağlamaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında genellikle hükümetler tarafından belirli bir politika doğrultusunda belirlenen faiz oranları verileri takip edilerek, para birimi sahibi ülkenin parite fiyatlarının ilerleyen zaman diliminde ki hareketleri başarılı bir şekilde öngörülebilmektedir.

Dış Ticaret Dengesi;

Dış ticaret dengesi bir ülkenin ekonomisi ile ilgili olarak en nitelikli bilgi veren rapordur. Dış ticaret dengesi temelde ülkenin gerçekleştirdiğini ithalat ve ihracat verileri doğrultusunda oluşturulur. Raporun olumlu sonuçlar verdiği durumlarda, genellikle ülke para biriminin değerinin artığı gözlemlenmektedir.

İstihdam Oranı;

İstihdam oranları özellikle kısa ve orta vade de para birimi değerini doğrudan etkileyen önemli bir açıklamadır. Ülkede ki İstihdam Oranının düşük olması genellikle ülkede ki talebin azalması ile sonuçlanmakta, bu durumda ülkenin para biriminin değer kaybı yaşamasına neden olmaktadır. Aynı zamanda İstihdam oranı piyasa algısını da etkileyebilen, finans piyasalarında işlem gerçekleştiren yatırımcılar için oldukça önemli bir kriterdir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir