Parite Fiyatları Neye Göre Yorumlanır?

Parite fiyatlarını yorumlama becerisini elde etmek gün içi açılan işlemlerin yine gün içi genelde karlı şekilde kapatılması ile sonuçlanabilir. Piyasalar hareketlenmeye başladığında her zaman karşınızda fırsat yoktur. Fakat işin içine temel analiz verisi dahil olduğunda ve yönünü tam da veri açıklandıktan sonra doğru tahmin etmiş, işleme girmişseniz kazanma olasılığınız artıyor demektir.

Parite denilince aklınıza iki ülke para birimi gelmesi gerekiyor. USD/TRY kuru ABD ve Türkiye para birimlerinin karşılaştırıldığı, iki para biriminin hangi değerde olduğunun ifadesidir. ABD tahvillerinde yukarı yönlü hareketliliğin oluşması direk dolar lehinde bir kazanım demek ise o halde USD/TRY yükselişi ve Türkiye hisse senetleri piyasasında geri çekilme olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu geri çekilme tahvil hareketliliğin olduğu saatlerde başlamış ise Türk Lirasındaki değer kaybının nedeni ABD tahvilleridir şeklinde yorum getirebiliriz.

Parite Fiyatları Nasıl Yorumlanır?

Tahvillerde geri dönüşler olduğu zaman para birimimiz kendisini toparlamaya başlayacaktır. Mayıs ayının 2. haftasında FED faiz artırımlarına ilişkin zamanlama açısından bazı taşların yerine oturulması ve bu artışların yakın bir vadede yapılmasına ihtimal verilmemesi dolar kaybı yani doğal olarak USD/TRY gerilemesinin nedeni oldu. Türk Lirası bu süreçte değerlenirken, hisse senedi piyasalarındaki yükselişler de dikkat çekici gibi gözüküyor. Burada temel analiz faktörleri arasından bir iki tane açıklama yaptık ve tek başına pek bir şey ifade etmez. Farklı konulardan da bakmamız gerekiyor.

Paritelerin Teknik Analiz ile Yorumlanması

Yeni bir iş gününe başlanırken piyasalarda her gün değişen pivot noktaları, pivot destek ve direnç, grafiklerin destek ve direnç seviyeleri hep dikkate değerdir. Bazı uzmanlar sadece pivot noktasını alır ve destek, direnç kalıplarını kendisi grafiklere işler. Geleceğe yönelik hangi istikamette yoluna devam ettiğini anlamak için çizgi çalışmaları, kanal analizleri, çeşitli hareketli ortalamaların üzerinde veya aşağısında olması gibi özellikleri incelemek gerekiyor.

Kanalı kıran ve kırdıktan sonra geri çekilen fakat halen çizginin üzerinde bulunan bir parite için olumsuz ifadeler sarf edilmemesi gerekiyor. Çünkü burada tutunmaya başlarsa ve genelde çizgiye değdikten sonra hacimli işlemler başlarsa önemli bir noktadan yakalamış olabilirsiniz. Piyasanın gelecekteki hareketlerine biraz hükmetmek aslında çok sayıda benzer grafikleri incelemekten yatmaktadır. Temel ve teknik açıdan ayrı ayrı konuların değerlendirilmesi, paritelere etkileri ve etkilerinin bittiği noktalarda zayıflama emarelerinin görülmeye başlanması ve bunun fark edilmesi bile tam yerinden işlemi kapatmanıza neden olabilir. Bu bir yatırımcı için yüksek karlılık demektir.

Ekonomik Takvim Çalışmaları

Bir ülkedeki sanayi, ticari, para biriminin son durumu, işsizlik oranları, büyüme rakamları, enflasyon oranlarında değişim o ülke için hayati öneme sahiptir. Zayıflama olsun veya güçlenmeler yerini alsın Forex yatırımcısı için fiyatlanacak her zaman olasılık vardır. Uzman ekonomistler ekonomik verilerin pek azının açıklanmaya başladığı 00.00 gibi saatlerden itibaren grafiklerin ne şekilde hareket ettiklerini inceler. Çünkü işin içine 8-10 saat sonra devreye girecek çeşitli verilerin fiyatlanma aşaması olup olmadığı merak konusudur.

Eğer fiyatlanmışsa ve veri de beklenti dahilinde açıklanmışsa o zaman ortada sürpriz yoktur. Önceki veri ile aynı veri gelmesi beklenirken, tam tersi olarak daha olumlu veya daha olumsuz şekilde veri açıklanmışsa o zaman yeni bir fiyatlama başlayabilir. Bunları pratik yaparak ve denemeleri gerçek para olmayan sanal hesaplarda uygulayarak daha iyi öğrenebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir