Parite Fiyat Grafikleri

Parite fiyatları günümüzde anlık olarak belirlenmekte ve yatırımcılar finans piyasalarında bu değişimler aracılığı ile kar elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Bu noktada döviz kurları aracılığı ile işlem gerçekleştiren yatırımcıların, parite fiyatlarını anlık olarak takip etmesi gerekliliğinden bahsetmek mümkündür. Oluşan bu ihtiyaca cevap vermek amacı ile günümüzde internetin çeşitli mecralarından, işlem platformlarına kadar pek çok alanda, yatırımcıların fiyat değişimlerini anlık olarak takip etmesini mümkün kılmak amacı ile parite fiyat grafikleri hizmetleri sunulmaktadır.

Yatırımcılar parite fiyat grafikleri aracılığı ile paritelerin fiyat değişimlerini kolaylıkla takip edebilmekte, yine varlıkla ilgili geçmiş fiyat bilgilerini içeren bu grafikler üzerinde teknik analiz işlemlerini uygulayabilmektedirler. Finans piyasalarında genellikle gösterim şekillerine göre oluşturulmuş 3 tip parite grafiği kullanılmaktadır.

Çizgi Grafik;

Çizgi grafikler genellikle varlıkların uzun vadelerde ki fiyat hareketlerinin yalın bir şekilde gözlemlenebilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Grafikte varlıkların belirlenen zaman periyodu uyarınca alınan ortalama değerleri gösterilir. Bu değerlerin birbirini takip etmesi sonucunda ise, fiyat grafiği oluşturulmuş olur.

Bar Grafik;

Bar Grafikler çizgi grafiklere nazaran paritelerin fiyat değişimleri ile ilgili yatırımcılara daha detaylı bilgiler sunan bir grafik gösterim yöntemidir. Yatırımcılar bar grafiklerde yine seçilen zaman periyodu uyarınca paritelerin fiyat değişimlerini takip edebilmektedirler. Aynı zamanda bu gösterim şekilde grafik üzerinde oluşturulmuş yatay çizgiler aracılığı ile yatırımcıların belirlenen zaman aralığında döviz kurları açılış ve kapanış fiyatlarını da gözlemlemesi mümkündür.

Mum Grafik;

Finans piyasalarında yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen grafik gösterim şeklidir. Yatırımcılar bu gösterim şekilde mum çubuğu aracılığı ile belirlenen zaman dilimi içerisinde varlığın aldığı en yüksek ve en düşük fiyat seviyelerini kolaylıkla gözlemleyebilmektedir. Aynı zamanda mum başlangıç ve bitiş seviyeleri yatırımcıya ilgili varlığın açılış ve kapanış fiyatı bilgilerini de sunmaktadır. Mum çubuğunun rengi ise, yatırımcılara varlığın ilgili zaman aralığında izlediği fiyat yönünü göstermektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir