Parite Analizleri Nasıl Yorumlanır?

Parite fiyatları analizi, döviz yatırımcılarının vazgeçilmezlerinden olmalıdır. Bir parite fiyatı, doğru bir şekilde analiz edilip, piyasa gelişmeleri ile birlikte doğru bir şekilde yorumlandığı zaman, geleceğe yönelik en doğru fiyat tahmini yapılacaktır. Piyasa takibi dediğimiz temel analiz yöntemleri fiyatlarda meydana gelen dalgalanmaların nedenlerini inceler. Teknik analiz yöntemleri ise fiyat grafiklerinin okunmasını sağlar. Bu iki analizden elde edilen sonuçların birlikte yorumlanması sayesinde de geleceğe yönelik en doğru fiyat tahmini yapılmış olur. Peki, en doğru yorumlama nasıl yapılır?

Parite fiyatlarının doğru bir şekilde analiz edilip, yorumlanabilmesi için yapılması gerekenleri kısaca sıralamak gerekirse;

  • Herşeyden önce işlem yapılan piyasanın işleyiş mekanizmasının ve fiyat oluşum mekanizmasının tanınması gerekir.
  • Paritelerin iyi bir şekilde tanınması, parite fiyatlarında dalgalanmaya neden olan faktörlerin iyi bir şekilde bilinmesi,
  • İşlem yapılan paritede yer alan para birimlerinin ülkelerinde meydana gelen gelişmelerin takip edilmesi,
  • Ülkelerde açıklanan makro ekonomik verilerin iyi bir şekilde takip edilmesi,
  • Analiz çeşitlerinin iyi bir şekilde bilinmesi ve uygulanabilmesi gerekir.

Kısaca bir yatırımcı bu saydığımız maddeler hakkında, tam anlamıyla bilgi sahibi olursa analizleri doğru bir şekilde yorumlayabilir.

Piyasalar Neden Dalgalanır?

Piyasada oluşan fiyatlar en basit şekliyle arz ve talep dengesine göre belirlenir. Arz ve talep dengesinde değişiklik yapabilecek birçok faktör bulunmaktadır. Bir piyasanın dalgalanmasına da bu faktörler etki eder. Ülkelerde meydana gelen ekonomik ve siyasi gelişmeler, dünya üzerinde meydana gelen doğal afetler, ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar, makro ekonomik veriler, devlet büyüklerinin yapmış olduğu açıklama ve merkez bankası başkanlarının para politikaları üzerine yaptığı konuşmalar gibi, bu faktörleri genelleyebiliriz.

Piyasalar bu faktörlerde meydana gelen herhangi bir değişiklikten dolayı olumlu veya olumsuz yönde etkilenir. Bu dalgalanmaları önceden görebilmek içinse, bu faktörlerin iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. Faktörün piyasada nasıl etkiler yarattığının bilinmesi gerekir.

Doğru Analiz Nasıl Yapılır?

Parite fiyatlarının doğru bir şekilde analiz edilebilmesi için yazının başında da söylediğim gibi öncelikle bilgiye gereksinim vardır. Yatırım araçları ve analizler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekir. Günümüz imkanlarından olan demo hesaplardan faydalanarak da bu analizlerin nasıl uygulanması gerektiği ve teorik olarak edinilen bilgilerin uygulamalı olarak öğrenilmesi, gerçek piyasa koşullarına nasıl uygulanacağının öğrenilmesi gerekir.

Yatırım aracının fiyat hareketlerinin bilinmemesi ve analiz yönteminden alınacak sinyallerin bilinmemesi nedeniyle yapılan analizlerden doğru sonuç alınamaz. Doğru sonucun alınabilmesi için hem bilgi gerekir, hem de piyasada meydana gelen gelişmeler ile birlikte yorumlanabilmesi gerekir.

Bir yatırımcı analiz yapma ve yorumlama yeteneğini geliştirmek adına demo hesaplardan kesinlikle faydalanmalıdır. Demo hesaplarda sanal para ile işlem yaparak gerçek piyasa koşullarında nasıl işlem yapılacağı öğrenilecektir. Bu sayede de piyasaya gerçek para ile girildiği zaman kayıp yaşanmamış olur.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir