Japon Hükümeti Para Politikasını Devam Ettiriyor

Bilindiği gibi Japon Yeni uygulanan geniş para politikası nedeni ile uzun zamandır baskı altında. Japonya hükümeti tarafından uluslararası ticarette ülkenin elini güçlendirmek için uygulanan politikaların, orta vade de ülke ekonomisine olumlu etkileri olduğu gözlemleniyor.

Buna karşın, uygulanan gevşek para politikasının etkilerinin finans piyasalarında hissedildiği yorumunu gerçekleştirmek mümkün. Özellikle forex piyasasında, USD/JPY paritesi, orta vadede gösterdiği yükseliş trendi ile Japon Yeni’nin her geçen gün Amerikan Doları karşısında değer kaybı yaşamasına neden oluyor.

Bu noktada Japonya Merkez Bankası Başkanı Kurudo gerçekleştirdiği açıklamasında, uyguladıkları para politikasına devam edeceklerini belirtti. Merkez Bankası Başkanı Japon Yeni’nin yaşadığı değer kaybına karşın uyguladıkları politikanın sonuçlarını almaya başladıklarını ve Japonya ekonomisinin her geçen gün daha iyiye gittiğini belirtti.

Kurudo, Japon Yeni’nin Amerikan Doları karşısında değer kaybı yaşamasının öncelikli nedeni olarak ise, FED tarafından gerçekleştirilen tahvil alımları olduğunu belirtiyor. Para politikalarında yaşanan farklılıktan dolayı kısa ve orta vadeli değer kayıpları yaşanmasının olası bir tablo olduğunu belirten Kurudo, yaptığı açıklama ile oldukça olumlu bir tablo çizmiş durumda.

Tüm bu bilgiler ışığında BOJ’un ilerleyen dönemde de para politikasını devam ettireceği ve Amerika’nın tahvil alımlarına devam etmesi durumunda, USD/JPY paritesinde önemli fiyat değişimleri yaşanmasının beklenmediği yorumu gerçekleştirilebilir. Yatırımcıların bu noktada sermayesini orta vadede parite aracılığı ile değerlendirmesi istikrarlı politikaların izlenmeye devam etmesi doğrultusunda olumlu sonuçlar doğurabileceği belirtilebilir.

1 Cevap : “Japon Hükümeti Para Politikasını Devam Ettiriyor”

  1. Erkin Bilgecan says:

    USD/JPY paritesiyle işlem yapıyorum ve gerçekten Kurado’nun politikasını merakla bekliyorum ne olacak diye.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir