Sterlin günümüzün en etkin para birimleri arasında gösterilmektedir. Avrupa Birliğinde ortak para birimi uygulamasına geçilmesinin ardından en eski para birimi olma unvanını kazanan Sterlin aracılığı ile finans piyasalarında oldukça yüksek işlem hacmi oranları ile yatırım yapılmaktadır. GBP/USD (İngiliz Sterlini – Amerikan Doları) paritesi 2008 yılında yaşadığı büyük düşüşün ardından, günümüzde oldukça stabil hareket ettiği gözlemlenen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yatırımcılar tarafından genellikle uzun vadeli yatırımlar gerçekleştirilen, güvenilir bir yatırım aracı olarak değerlendirilmektedir.

GBP/USD paritesi, para birimi sahibi iki ülkenin uluslararası ticari yapıda ki etkin rolü nedeni ile küresel krizlerden oldukça fazla etkilenen ve önemli düşüşler yaşayabilen bir paritedir. Özellikle 2008 yılında yaşanan krizin etkileri parite fiyatları üzerinde etkili olmuş ve paritenin önemli ölçüde değer kaybetmesi ile sonuçlanmıştır. Bu anlamda paritenin önemli ölçüde küresel anlamda gerçekleştirilen ticari faaliyetlerin istikrarı uyarınca hareket ettiği yorumu gerçekleştirilebilir.

GBP/USD paritesi üzerinde etkili olan bir diğer etmende, İngiltere’nin ERM ( European Exchange Rate Machanism) katılması sonrasında ortaya çıkmıştır. İngiltere ekonomi politikası belirli zaman periyotlarında, ERM standartlarını yakalayabilmek adına radikal değişiklikler yaşayabilmekte bu da para birimi üzerinde önemli fiyat değişimlerine yol açabilmektedir. 1992 yılında ülkede petrol tüketiminin artması sonucu yaşanan sorun ve hükümetin bu sorunu ortadan kaldırmak, ERM standartlarını yakalamak için gerçekleştirdiği reform durumun en güzel örneklerindendir.

Günümüzde İngiltere kendini önemli ölçüde ekonomik anlamda kendini Avrupa Birliğinden soyutlamış bir tablo çizmesine ve bu doğrultuda ERM 2’ye ( Second European Exchange Mechanism) katılmamış olmasına karşın, Avrupa Birliği para politikaları, özellikle Euro’nun Dolar karşısında ki hareketleri GBP/USD paritesine etkisi olan kriterlerdir.