Finans Piyasalarında Trend Kavramı

Günümüzde değişen küresel ekonomik yapılanma nedeni ile finans piyasalarının önemli giderek artmakta, yatırımcılar finans piyasaları aracılığı ile gerçekleştirdikleri yatırımları aracılığı ile yüksek oranlarda kar elde edebilmektedirler. Finans piyasalarında özellikle para birimleri üzerinden gerçekleştirildiği yatırımların başarılı sonuçlar doğurabilmesi için, yatırımcılar tarafından anlaşılması gereken bir başka önemli kavramlar ise, piyasada oluşan trendler ve bu trendler üzerinde etkin olan kriterlerdir.

Özellikle para birimleri, küresel anlamda ki ekonomik konjonktürün belirli dönemlerde benzer tablolar çizmesi nedeni ile bir yükseliş veya düşüş trendi içerisinde hareket edebilmektedir. Yatırımcılar tarafından kullanılan belirli analiz yöntemleri ile ise, bu trendler tespit edilebilmekte ve oluşan trendlere yönelik doğru pozisyonlar alınabilmesi durumunda yüksek kar oranları elde edilebilmektedir.

Finans Piyasaların oluşan trendler 3 temel başlık altında incelenmekte ve trend oluşumları temelde devam ettiği vade üzerinden başlıklandırılmaktadır. Ana trend oluşumları bir para birimi üzerinde uzun vadelerde devam eden ve genellikle uzun vadeli olarak yatırım stratejisi belirleyen yatırımcılar tarafından kullanılan bir trend oluşumudur. Ana trend içerisinde ters yönlü olarak oluşan trendler ise, ikincil trendler olarak adlandırılmakta ve genellikle orta ve kısa vadeli yatırımcılar tarafından takip edilen trendler olarak ön plana çıkmaktadır.

Piyasada Ana trend oluşumlarından bahsedebilmek için ilgili paritenin 1 yılı aşkın bir süre genel bir yükseliş veya düşüş eğilimi içerisinde olması gerekmektedir. İkincil trendlerin oluşumundan bahsetmek için gerekli süre aralığı ise, 1 – 3 aydır. Aynı zamanda piyasada küçük trend olarak adlandırılan ve daha çok manipülasyonlar sonucu oluştuğu gözlemlenen trend oluşumları da mevcuttur. Uzmanlar tarafından küçük trendler uyarınca yatırım gerçekleştirilmesi, genellikle uygun bir yatırım stratejisi olarak değerlendirilmemektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir