Euro’nun Dolar Karşısındaki Değeri Ne Olur?

Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu enflasyon rakamları sonrasında Euro, dolar karşısında 3 haftanın en yüksek seviyelerine ulaştı. Avrupa Merkez Bankası enflasyon artışını desteklemek için varlık alımlarına başlanacağı spekülasyonlarını azalttı. Bu haber de EUR/USD paritesinin değer kazanmasına neden oldu.

Dolar ise bugün açıklanması beklenen veriler öncesinde Japon yeni karşısında geriledi. Analizler ABD işsizlik rakamlarında düşüş bekliyor. Dövizlerde meydana gelen dalgalanmaları gösteren göstergenin 2007 yılından bu yana en düşük seviyeleri gösterdiği de belirtiliyor.

EUR/USD paritesi 1.3889 seviyesi ile 11 Nisan tarihinden bu yana görülen en yüksek seviyesini kaydetti. Dün ise Euro’nun, dolar karşısında % 0,4 oranında değerlenmesi durumu gözlenmişti.

EUR/JPY paritesi ise Euro’nun değer kazanması sonrasında 141.88 seviyesine ulaştı. USD/JPY paritesi ise dün meydana gelen % 0,4 oranındaki düşüş sonrasında pek değişiklik göstermedi ve 102.18 seviyesinden işlem görüyor.

Avrupa Birliği enflasyon oranlarının da yıllık bazda % 0,7 oranında yükselme meydana geldi. Tüketici fiyatlarında meydana gelen artış Nisan ayında, merkez bankasının deflasyon riskine karşı varlık alımı yapacağı spekülasyonlarının çıkmasına neden olmuştu. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi tarafından açıklanan enflasyon rakamları ise Mart ayında yıllık bazda % 0,5 oranındaydı ve Nisan ayında % 0,7 oranına yükseldiği açıklandı.

Euro Bölgesi’nde açıklanan veriler negatif faiz oranları ve parasal genişleme gibi seçenekleri değerlendiren Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi‘nin fikirlerine etki edecek gibi görünüyor. Amsterdam‘da enflasyon görünümünün kötüye gitmesi sonrasında bankanın geniş tabanlı bir varlık alım programı başlatabileceği söylenmişti.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir