Euro, Almanya Anayasa Mahkemesi Tehdidi Altında

Hatırlayacağımız gibi Euro yakın zamanda oldukça zor bir dönemden geçmiş, Avrupa Birliği üyesi birkaç ülkenin finansal kriz yaşaması ile para birimi ciddi değer kaybı yaşamıştı. Bu noktada ECB (Avrupa Merkez Bankası) devreye girip, Mario Draghi’nin savunduğu kriz yaşayan Euro Bölgelerinden tahvil alımları uygulamasını yürürlülüğe koymuştu.

Uygulamanın ardından Euro’nun dağılması tehlikesinin geçtiği yorumu gerçekleştirilmiş ve para birimi eski gücünü toparlamaya başlamıştı. Bugünler de ise Doğrudan Para Transferi olarak adlandırılan (OMT) sistemi yeniden gündemde. Sistem ilk uygulanmaya başladığında, pek çok kişi uygulamanın yasalara aykırı olduğunu savunmuştu. Konuyla ilgili belirleyici hareket ise Almanya Anayasa Mahkemesinden geldi.

Almanya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Merkez Bankasının sorunlu ülkelerin tahvillerini satın almasının yasalara uygun olup olmadığını inceleme altına almış durumda. Bu noktada Almanya Anayasa Mahkemesinin alacağı kararın Euro’yu nasıl etkileyeceği belirsizliğini koruyor.

Mario Draghi’den ise konu ile ilgili net bir açıklama gelmiş değil. Avrupa Merkez Bankası Başkanı yaptığı açıklamasında Almanya Anayasa Mahkemesine güvendiğini belirtti.

Euro üzerinde oldukça önemli etkileri olabilecek olan mahkeme kararının ise, Almanya’da sonbaharda yapılacak seçimlerden önce açıklanması beklenmiyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir