En Çok İşlem Gören Pariteler

Parite ve kur kavramları bir yatırımcının bilmesi gereken en temel bilgilerdendir. Hatırlatma amacıyla parite, bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimine karşı değerine parite denilmektedir. Alım – satım işlemleri parite denilen bu çiftler üzerinden yapılmaktadır ve dövizlerde meydana gelen değişiklikler paritenin değerini değiştirmektedir.

Piyasalarda işlem gören para birimlerini anlatırken, 7 majör para biriminden ve minör para birimlerinden bahsedilmektedir. 7 majör para birimi ait oldukları ülkenin ekonomisinin diğer ülke ekonomilerine göre daha canlı olması nedeniyle majör olarak anılmaktadır. Minör para birimlerinin ait olduğu ülkelerin ekonomileri daha durgun ekonomilerdir ve minör para birimleri yerel yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Majör ve minör para birimlerinden oluşan paritelerde bu isimlere göre sınıflandırılmaktadır.

İki majör para biriminden oluşan paritelere majör parite denilmektedir ve finans piyasalarında yapılan işlemlerin büyük çoğunluğu bu paritelerle yapılmaktadır. Bir majör ve bir minör para biriminden oluşan pariteler ise minör pariteleri oluşturmaktadır ve genellikle yerel yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Majör pariteler içerisinde en çok işlem gören pariteler ise şu şekildedir;

Majör paritelerde genellikle iki para biriminin de parite değeri üzerine etkisi olmaktadır. Yine de majör para birimleri içerisinde Euro, Amerikan doları gibi daha baskın para birimleri de bulunmaktadır.

En çok işlem gören minör pariteler ise;

  • NZD/USD paritesi (Yeni Zelanda doları/Amerikan doları),
  • ZAR/USD paritesi (Güney Afrika Cumhuriyeti Randı/Amerikan doları),
  • SGD/USD paritesi (Singapur doları/Amerikan doları).

Ülkemizde büyük bir önemle takip edilen parite ise USD/TRY paritesidir. Minör parite dışında egzotik parite olarak adlandırılmaktadır. Minör paritelere nazaran daha az işlem gören ve yerel yatırımcıların ilgisini çeken paritelerdir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir