Ekonomik Verilerin Dövizler Üzerine Etkileri

Ekonomik veriler, bir ülkenin ekonomi hakkında bilgi veren verilerdir. Merkez bankaları ve devlet büyükleri tarafından açıklanmaktadır. Bir yatırımcının bu verileri takip etmesi, yatırımları için hayatı önem taşımaktadır. İyi bir piyasa takipçisi ve yorumcusu olarak bu verilere göre kazandıracak pozisyonları yakalayabilirsiniz.

Ekonomik veriler açık ve şeffaf şekilde açıklandığı zaman ilgili kişilere duyurulur. Eğer piyasadaki fiyatları yerinden oynatabilecek derecede önemli veriler açıklanmışsa, elbette döviz üzerinde bazı dalgalanmalar görmek normaldir. Örnek verecek olursak; bir ülkede işsizlik maaşı başvurularının beklenti rakamlarının 200.000 fakat açıklanan (son veri) 220.000 olduğunu hayal edersek, o ülkedeki para birimi değer kaybetme eğilimine girebilir. Elbette bu haberi alır almaz, işleme girmek son derece riskli olabilir. Çünkü diğer verilerin nasıl geldiği, parite üzerinde baskı mı, yoksa yükseliş ağırlıklı etkiye sahip olup olmadığının araştırılması gerekir.

Olumsuz işsizlik rakamları datası geldiğinde 30 pips düşüş yaparak belki parite bunu fiyatlamış olabilir. Aynı zaman dilimi içerisinde farklı bir data ile yönünü hızlıca yukarıya doğru da ilerleyebilir. Genelde aynı saat, aynı dakika üzerinde çok sayıda veri açıklandığı olur. 21:00’da Federal Açık Piyasalar Komitesi toplantısı, FOMC beyanatı, faiz oranı açıklaması, FOMC üyesinin konuşması gibi veriler aynı anda gelmeye başlar ve Türkçe olarak takip etmeniz için işlem programınızın haberler bölümüne tıklamanız yeterlidir. Ülke ekonomilerinin parite fiyatları üzerine etkisini öğrenmek için buraya tıklayın.

Burada önemli olan her iki yöne de sert hareketler yapabileceği ve bir süre sonra tek bir yöne doğru hacimli gitme ihtimalinin olmasıdır. Bazen ilk 5 dakika içerisinde olan biteni anlayabileceğiniz gibi daha emin olmak için yarım saat beklemek etkilerinin son anlarına yetişmek için belki de yeterli olacaktır.

ABD için Hangi Veriler Nasıl Etki Yapabilir?

NY İmalat Endeksi, endüstriyel üretim, yapı izinleri, TIC uzun vadeli işlemler, Üretim PMI, Çekirdek CPI, Faiz oranı gibi datalar beklentinin üzerinde gelirse (yükselirse) doları değerlendirecek tam tersi durumda dolar kan kaybedecektir. Önem derecesine göre etkilerde farklılık olabilir. Örneğin haftalık grafiklerde üst trend çizgisine değmek (pinbar atmak) için olumlu bir datanın gelmesinin beklenmesi idealdir ve bazı zamanlar karşımıza çıkabilir.

Yapbozun bütününe bakmak ve sadece bir veri iyi ya da kötü geldi diye hemen işleme girmemek, piyasanın öncelikle tepkisinin ne olduğunu görmek, yatırım kararlarınızın daha bilinçli ve daha karlı olabilmesinin önündeki en önemli kritik noktalardan bir tanesi olacaktır. Hangi ülkeden, hangi veri açıklanırsa açıklansın, ne anlama geldiğini hemen görebilirsiniz.

Canlı olarak internet ortamından takibini yapın ve paritelerdeki hareketliliği görün. İlk direncini geçmeye çalışırken bunu başaramıyor ve geri dönüyor ise belki ralli buraya kadar olabilir. Fakat stop noktanızı koymadan asla satış işlemini başlatmayın. Direncini kırdıktan hemen sonra almak değil, direnç üzerine çıkılması ve destek yapacak şekilde geri düşüşün olması durumunda alımı başlatmak daha mantıklı değil midir? Stop noktası direncin 20-30 pips aşağısı olabilir. Ayrıca her zaman kazanacağınız anlamına da gelmeyecektir bu nedenle lot miktarlarınızı biraz küçültmekte faydalı olacaktır.

Avrupa ve İngiltere Ekonomik Dataları

GDP yıllık 3. çeyrek açıklaması İngiltere için yapılır ve beklentinin üzerindeyse Sterlin değer kazanacaktır. Önceki verinin %3, beklentinin %2,8 olması durumu, yatırımcıların beklentisi olumsuz verinin gelmesi yönünde demektir. Fakat bunun tam tersi yani %2,8’nin hatta %3’ün üzerinde açıklanması daha sert bir fiyatlanmayı görmemizi sağlayabilir.

Ağırlıklı ayı piyasasının hakim olduğu bir dönemdeyseniz aramanız gereken bu para birimini düşürücü etkiye sahip olan bazı verilerin açıklanmasıdır. Açıklanan veri sözlü ya da rakamsal olursa olsun, takibini yapmak ve sadece teknik açıdan düşünmemek doğru olandır. Genelde her ay aynı veriler, aynı gün ve saatlerde açıklanır ve takibini yapmak son derece kolay, pariteyi canlı olarak izleyebilenler için muazzam bir tecrübe kazandıracaktır. Yorumlama yeteneğini geliştirmek isteyenler için mutlaka öneriyoruz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir