Dövizler Açıklanan Kararları Bekliyor

Piyasaların gözü hafta başından bu yana Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanacak veriler ile kararlar dikilmiş durumda. Dövizler başta olmak üzere altın ve bazı hisse senetleri de açıklanacak olan kararlara göre yol çiziyor.

Bugün gerçekleşmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası faiz toplantısı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi‘nin konuşması piyasalara yön verecek. Draghi’nin ne karar alacağı ve alacağı kararlar neticesinde nasıl bir değişim yaşanacağı ise çoktan konuşulmaya başladı. ABD’de ise dört aydır üst üste 200.000’in üzerinde gelmesi beklenen istihdam verisi açıklanacak. Amerika istihdam verisine göre de tahvil alım programında azalmaya devam edileceği yönünde karar alınabilecek.

Euro Bölgesi’nde Mayıs ayı enflasyonu % 0,5 oranında beklentilerin altında kaldı ve AMB para politikasında genişleme yapılması bekleniyor. AMB Başkanı Mario Draghi’nin 8 Mayıs tarihinde gerçekleştirmiş olduğu konuşmasında, bankanın enflasyon tahminlerini gördükten sonra Haziran ayında para politikasında değişiklik yapabileceği sinyalini vermişti.

Amerikan doları ise dün Türk lirası karşısında 2,12 seviyesini aşarak tarihi bir rekor kırdı. Gelişmekte olan piyasalardaki bozulma ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yönelik eleştirileri sonrasında gerçekleşen bu yükselme 30 nisan tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi.

2,12 seviyesini aşan Dolar/TL kuru bugün 2,11 seviyelerinde geziyor ve sepet bazında Türk lirası 2,5019 seviyesinde. Başbakan Erdoğan yapmış olduğu konuşmada TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın faiz konusundaki yaklaşımlarının doğru olmadığından bahsetmişti.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir