Döviz Piyasasında İşler Yolunda Gidiyor mu?

Döviz piyasası yalnızca yatırımcılar için değil, ticaretle uğraşan kişiler için de önemlidir. Yapılan işlerin karlılığını doğrudan etkileyen bir faktördür. Hatta haberlerde şirketlerin döviz borçları hakkında gelişmelere mutlaka denk gelmişsinizdir. Bu kapsamda canlı döviz kurları takibi yapmak, şirket tarafından da oldukça önemlidir. Döviz piyasasında işlerin hangi boyutta ve uzmanların beklentilerinin ne yönde olduğu takip edilmelidir.

Dolar ve Euro, ülkemiz tüccarları için en önemli dövizlerdir. İthalat ve ihracat ile uğraşan şirketler içinse sterlin, Japon yeni, Çin yuanı, Rus rublesi gibi daha birçok dövizin gidişatı öneme sahiptir. Bu kapsamda döviz piyasasındaki son gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Dolar Tarafında Donald Trump’ın Planları Etkili Oluyor

Dolar Tarafında Donald Trump'ın Planları Etkili OluyorABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiği tarihten beri dolar ve pay piyasası üzerinde en etkili isimlerden birisi haline geldi. Ağzını her açışı, piyasalarda cereyan etkisi yaratıyor ve dalgalanmalar peşi sıra geliyor. İlk başta vergi reformu ile gündemi fazlasıyla meşgul eden Trump, şimdi de metal ithalatına getireceği gümrük vergisi ile piyasaların dalgalanmasına neden oluyor.

Metal ithalatına gümrük vergisi getirileceğini açıklayan Trump, dolar başta olmak üzere majör dövizlerin dalgalanmasına neden oldu. Altın fiyatları ise oluşan ortamda yükselişe geçmeyi başardı. Dolar/TL kuru yüzde 0,13 oranında yükselişle 3,7988 seviyesinden alıcı buluyor. 3,82 kritik seviye olarak görülmeye devam ediliyor.

Euro Tarafında AMB Kararları İzleniyor

Euro Tarafında AMB Kararları İzleniyorAMB’nin 8 Mart tarihinde gerçekleşecek olan toplantısında büyük politika değişikliği öngörülmüyor. Küçük değişiklikler beklenmesine rağmen Mario Draghi’nin tutumu oldukça önemli. Eğer şahin tavrını korur ve politikalarındaki sıkı duruşun devam edeceğine işaret ederse Euro’nun bir miktar güçlenmesi söz konusunu olacaktır. Ama son toplantıya göre biraz daha güvercin bir tavır sergilerde Euro’daki düşüşün bir miktar hızlanması söz konusu olabilir.

EUR/USD paritesi yüzde 0,13 oranında yükselişle 1,2420 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL kuru ise yüzde 0,25 oranında yükselişle 4,7193 seviyesinden alıcı buluyor. Rekora yakın seyreden Euro kuru, AMB toplantısıyla yeni bir yön kazanacak mı, merakla bekleniyor.

Sterlinde Brexit Gelişmeleri Takip Ediliyor

Sterlinde Brexit Gelişmeleri Takip EdiliyorBilindiği gibi İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı 2019 yılında gerçekleşecek. Bu kapsamda gözler, sterlin tarafına çevriliyor. Tedavüldeki en eski para birimi olan sterlin, stabil seyrini koruyabilecek mi soruları ise en çok tartışılan tarafta yer alıyor. AB konseyi ile İngiltere Başbakanı Theresa May arasındaki gerginlik ise devam ediyor.

2018 Şubat ayının sonunda May, AB konseyinin sunduğu Brexit taslağını “kabul edilemez” şeklinde yorumlamıştı. Sterlin ise bu ortamda sert bir düşüş göstermişti. 7 Mart tarihinde ise Sterlin/TL kuru, yüzde 0,08 oranında yükselişle 5,28 seviyesinden alıcı buluyor. GBP/EUR paritesinde ise yüzde 0,33 oranında düşüşle 1,1164 seviyesi görülüyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir