Doların Diğer Pariteler Üzerine Etkileri

Dolar en kritik para birimlerinden bir tanesidir. Birçok emtia ve enerji grubundaki işlem gören çiftler hep dolara endekslidir. EUR/USD paritesinde ani bir hareket görüyorsanız, dolar cephesi ya değer kaybediyor ya da değer kazanıyordur. Bilindiği gibi dövizler genel olarak bağlı oldukları ülkelerin ekonomik durumlarından, meydana gelen küresel krizlerden, yaşanan doğal afetlerden, ülkeye giren yabancı döviz miktarından etkilenmektedir. Bunun dışında dövizlerin birbiri üzerinde de yarattığı etkiler bulunmaktadır. Parite fiyatları nelerden etkilenir öğrenmek için burayı tıklayın.

Dövizlerin birbirine etkilerinden bahsedildiği zaman, dolardan bahsetmek gerekir. Çünkü dolar, tüm para birimleri üzerinde etkiler yaratmaktadır. Peki, dolar hangi durumlarda diğer paritelere etki edebilir ve sert hareketlerin oluşmasına imkan oluşturabilir. Birkaç veri ve açıklama ışığında detayları anlatalım.

Ekonomik Veriler, Merkez Bankası Konuşmaları…

Dolar cephesinde her ay çok sayıda veri açıklanır ve Sterlin, Euro, Türk Lirası ve aklınıza gelebilecek her ülkenin dolar cinsinden para birimine etkisi vardır. Bir ülkede enerji (doğal gaz, petrol…) fiyatlar artıyorsa dolar değer kazanıyordur. Doların diğer paritelere etkilerini net olarak izlemek istiyorsanız, ABD ekonomik verilerini takip etmeniz gerekir. Örneğin tarım dışı istihdam önceki verinin 142 bin, beklentinin 215 bin olduğunu düşünelim. Hükümet tarafından en az 73 bin istihdam edilecek kişinin olduğu düşünülüyor. İş hayatına katılan kişiler olduğu için ekonomik anlamda girişimcilerin ticaret hareketliliğin olumlu anlamda arttığına bir kanıttır. Peki veri 214 bin gelirse sizce ne olur?

Beklentiye yakın olduğu için dolar küçük bir miktar değer kazanabilir, belki yatırımcılar bunu olumsuz anlayacak ve dolar satabileceklerdir. 215 bin üzerinde veri açıklanırsa dolar üzerinde ralli başlayabilir. Fakat buraya dikkat! Aynı anda birkaç tane daha önemli veri geldiği saatler oluyor. Bu sebeple birden fazla veriyi de yorumlamanız gerekebilir. Dolar değer kazanıyorsa, USD/CHF, USD/JPY, USD/CAD, USD/TRY yükselirken, EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD gibi pariteler değer kaybedecektir. Tarım dışı istihdam dışında diğer finansal verilerin pariteler üzerine etkilerini buradan öğrenebilirsiniz.

2008 krizini düşünelim, birçok şirket iflas etti ve bazıları dolandırıcılık suçlaması ile hapis cezasına mahkum oldu. Ev kredilerini ödeyemez duruma gelen ülke vatandaşları, finansal kuruluşları oldukça zor durumda bıraktı. Fakat kredi veren şirketler, genelde insanların ödeme güçlerine pek dikkat etmeden bunları yaptıklarını yazmamız gerekli. Sonuç olarak 2008’in 3’ün çeyreği içerisinde gerçekleşen borsalardaki sert düşüş ve hükümetin aldığı faiz artırım kararları, doların değer kazanmasına sebep oldu.

Dolar karşıtı ne kadar döviz çifti varsa değer kaybetti, dolar lehinde olanlar aşırı yükseldi. Borsalardaki düşüşler o kadar sertti ki paritelerde aynı ölçülere yakın cevap veriyor ve insanlar ya çok para kazanıyor, yada bir servet kaybediyordu. Kriz her zaman fırsattır, ekonomik anlamda harika bir havanın esmesi de aynı şekilde etkilidir. Güçlenen ya da zayıflayan bir dolar varsa her zaman işlem yapmak için fırsatınız olacaktır. Fakat en uygun yerlerden seçimlerde bulunmanız gerekli. Paritelerde meydana gelen fiyat değişikliklerinin borsa ve forex üzerine etkilerini öğrenmek buraya tıklayın.

Büyük Balık, Küçük Balığı Yer!

Güçlenen ve değer kazanan bir dolar, diğer paritelerde aşırı baskı oluşturacak ve gerilemelerine sebep olacaktır. Bu konuda yazdıklarımızdan tam olarak sonuçlar çıkartmanız zor olabilir. Bu sebeple, 2 ve 3 yıldızlı (önem derecelerine göre) verilerin açıklanması esnasında, grafik ekranını dikkatli inceleyin, ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir