Dolar Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Döviz yatırımcılarının birikimlerini değerlendirmeleri konusunda dikkat etmeleri gereken husus, fiyatların hangi olaylar karşısında yükselip düşeceğini bilmeleridir. Bu konuda bilgili olan bir kişi ülkelerde meydana gelen gelişmeleri takip ederek, ilerleyen süreçte fiyatlar ne yönde oluşacak kolayca tahmin edebilir. Böylelikle kârlı sonuçlar elde edilir. Ama bunun için işlem yapacağınız piyasanın da özelliklerini bilmenizde fayda vardır. İşleyiş mantığını kavradığınızda, fiyatların oluşum şeklini doğru tahmin etmeye başladığınızda döviz bürolarının aksine daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Günümüzde dünya genelinde yaygın olarak kullanılan Amerikan doları’dır. Biliyorsunuz bütün ülkelerde geçerlidir. Bu nedenle yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. ABD’nin güçlü bir ekonomiye sahip olması nedeni ile genellikle Amerika’da meydana gelen olaylar fiyatlara etki etmektedir. Bunun için enflasyon, faiz, istihdam oranları gibi makroekonomik verilerin takip edilmesi gerekir. Bunların dışında siyasi, ekonomik değişmeler, uygulanan para politikaları, ülkeler arası çatışmalar, savaşlar, doğal afet unsurları gibi etkiler doların değerinin değişmesine neden olur.

Enflasyon oranlarının artması, ülkenin ekonomisinin olumsuz yönde ilerlediğinin göstergesidir. Bu yüzden para biriminin değeri düşer. Bu nedenle tüketicilerin alım gücü de düşer. Arz ve talep mantığına göre oluşan fiyatlar, yatırımcıların talebi düşeceği için değer kaybedecektir. Finans piyasalarında işlem gören dövizler ekonominin daraldığı veya durgunlaştığı zaman dilimlerinde fiyatlarının ne yönde oluşacağı çoğu zaman doğru tahmin edilememektedir. Çünkü aşırı iniş çıkış halindedirler. Bu nedenle yatırımcılar dövizlere olan güvensizlikten dolayı, genellikle emtialara yönelirler.

Amerika dışındaki ülkelerin ekonomi yönündeki gelişmeleri de önemlidir. Çünkü borsa ve forex piyasasında döviz yatırımları pariteler şeklinde yapılmaktadır. Paritenin içinde yer alan diğer para birimi de doların fiyatını etkilemektedir. Bu nedenle işlem yapacağınız döviz çiftlerinin özelliklerini ve fiyatlarına etki eden faktörleri bilmeniz gerekir. DOLAR/TL paritesi üzerinden örnek vermek gerekirse; Türkiye’de hükümetin kurulamaması, terör saldırıları ekonominin olumsuz yönde ilerlemesine neden olmuştur. Bu durumda diğer para birimleri değer kazanırken, Türk lirası’nın değeri düşmektedir. Doların diğer pariteler pariteler üzerine etkileri oldukça yüksektir. Ufak bir değişme direkt olarak etki etmektedir.

Yakın zamanda FED’in açıklamış olduğu istihdam verileri beklenenin aksi yönde çıkmasıyla, Amerika faiz oranlarını sabit tutma kararı almıştır. Bu durum yükseliş trendinde seyreden doların fiyatının düşmesine neden olmuştur. Bu yüzden bu gibi verilerin takibini yapmanız oldukça önemlidir. Eğer beklenen yönde gerçekleşseydi, faiz oranları muhtemelen artacaktı. Bu durumda dolar güç kazanacağı için fiyatı da yükselmeye devam edecekti. Dolardaki yükseliş piyasaları nasıl etkiler, öğrenmek için burayı tıklayın. Bu ihtimallerin hepsinin üzerinde durabilmeniz için piyasayı sıkı sıkıya anlık olarak takip etmeniz gerekir.

Son olarak, ödemeler dengesi, bütçe açıkları, üretici – tüketici fiyat endeksi oranları, ithalat – ihracat verileri gibi bir ülkenin ekonomisinin gelişip gelişmediğini gösteren göstergelere bakılmalıdır. Eğer pozitif yönde artış yaşanıyorsa, fiyatlara da olumlu olarak yansıyacaktır. Bunlar için temel ve teknik analiz yöntemleri uygulanır. Bu sayede gelecekte oluşacak fiyatlar tahmin edilir. Uzmanların günlük analizlerini okuyarak da dolar kurundaki değişmelerin hangi olaylardan kaynaklandığını öğrenebilirsiniz. Zaman geçtikçe bilgi birikimleriniz artacağı için döviz fiyatlarının hareketlerini kolaylıkla yorumlayabilirsiniz. Böylelikle yatırımlarınız sonucunda birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir