Dolar Euro Karşısında Sert Bir Kayba Hazırlanıyor!

FED tarafından bu hafta açıklanan toplantı tutanakları sonucunda dolar, euro karşısında son 6 ayın en sert düşüşüne hazırlanıyor. Toplantı tutanaklarından alınan sonuca göre politika yapıcıları faiz oranlarını arttırmaya doğru attıkları iddialarını hafifletti.

Bu hafta ABD’de açıklanan üretici fiyat endeksi beklentilerin üzerinde yükseliş gösterdi ve dolar endeksi bu sayede haftalık düşüşünü azaltmış oldu. Dolar euro karşısında % 0,1 oranında yükselerek 1.3874 dolara ulaştı. Hafta geneline bakıldığında ise % 1,2 oranında düşüş ile 20 Eylül’den bu yana görülen en büyük haftalık kayba işaret edildi. Ayrıca dolar yen karşısında haftalık bazda % 1,8 oranında zayıfladı ve 101.45 seviyesinden işlem gördü.

Türk lirası ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi görünümünün negatife çevrilmesi nedeniyle değer kaybetti. Türk lirası bu haber sonrasında 3 haftanın en sert düşüşünü kaydetti. Moody’s Türkiye’nin kredi notu görünümünü BAA3’den negatife çevirdi. Bu kararını almasındaki neden ise artan siyasi belirsizlik, dünya genelinde azalan likidite, dış finansman pozisyonu üzerinde baskı oluşturması ile yerli ve yabancı yatırımcıların olumsuz etkilenmesi olarak gösterildi.

Açıklama sonrasında dolar – TL kuru 2,1098 seviyesinden 2,1254 seviyesine yükseldi. Perşembe günü ise IMF‘den Türkiye’ye kırılganlık uyarısı geldi. Bunun nedeni ise yüksek enflasyon, cari açık, portföy yatırımlarına bağlılıktan dolayı olduğu açıklandı. Aynı zamanda merkez bankası tarafından kura yapılan müdahalelerin de faiz artışı ile dengelendiğini belirten IMF, enflasyonun kontrol altına alınması ve mali dengenin sağlanması gerektiğini söyledi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir