Dolar, Euro Karşısında Kazandırıyor

ABD’den gelen veriler ve ekonominin iyi görünümü doların güçlenmesine neden oldu. Dolar bugün açıklanacak olan Haziran ayı dayanıklı tüketim malı siparişleri verisi öncesinde, Euro karşısında kazandırmaya devam ediyor.

FED’in varlık alımlarını azaltacağı ve ekonomik görünümün iyileşmesi ile dolar sonra iki haftadır güçlenmeye devam ediyor. Birçok para birimi karşısında değer kazanırken, Euro karşısında 2. haftalık kazancına ilerliyor. Bugün açıklanacak olan Haziran ayı dayanıklı tüketim malı siparişleri verisi ve ekonomistlerin toparlanma göstererek ekonominin ivme kazandığına yönelik sinyallerin artacağını belirtmesi ile dolar daha da güç kazanıyor ve talep görüyor.

Birçok döviz stratejisti, Amerika’da bir verinin iyi gelmesinin dolar için olumlu etkiler yarattığı ve Amerikan dolarına olan güvenin gelecek haftalarda daha da artmasını sağlayacağını belirtiyor. Dolar bu hafta genelinde Euro karşısında % 0,4 oranında artış göstererek 1,3468 dolardan işlem gördü. Dolar, yen karşısında ise 101,82 yen seviyesinden 101,76 yen seviyesine geldi. Dolara mı, Euroya mı, altına mı yatırım yapmalı, öğrenmek için buraya tıklayın.

Amerikan dolarının 10 önemli para birimi karşısında hareketlerini inceleyen Bloomberg Spot Dolar Endeksi dün 1,012.54 puana ulaştı ve 18 Haziran tarihinden bu yana ulaştığı en yüksek seviye olarak kaydedildi. Bloomberg spot dolar endeksi bu hafta toplamda % 0,3 oranında yükseliş kaydetti.

Dolar dün açıklanan işsizlik başvuruları sonrasında da 1 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Dolar önemli para birimleri karşısında işsizlik maaşı başvurularının geçtiğimiz hafta beklenmedik şekilde düşmesi nedeniyle son bir ayın en yüksek seviyesinden işlem gördü. İşsizlik maaşı başvuruları ise son 8 yılın en düşük seviyesine geriledi.

İstanbul serbest piyasada ise dolar 2,0910 liradan, Euro 2,8190 liradan güne başladı. İngiliz sterlini ise bugün açıklanacak olan İngiltere gayrisafi yurtiçi hasıla verisi öncesinde ardı ardına 3. haftalık düşüşüne hazırlanıyor. Euro ise Japon yeni karşısında yatay bir seyir izleyerek 137.04 Japon yeninden işlem görüyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir