Borsaya Nasıl Başlanır?

En eski finans piyasalarından olan borsa piyasasında birikimlerinizi değerlendirerek yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Borsa denildiği zaman genel olarak insanların aklına önce hisse senetleri daha sonra da yaşanan büyük kayıplar gelmektedir. Elbette, borsalar yalnızca bu iki maddeden oluşmamaktadır.

Borsada hisse senetleri dışında yatırım araçları da işlem görmektedir. Borsa binalarının 15. yüzyılda kurulmasına neden oldukları için borsa piyasasını hisse senetleri ile anıyoruz. Ama ilk borsa işlemleri de emtialar ile yapılmıştır. Tarım ürünlerinin fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaların önüne geçmek amacıyla kurulan pazar ve panayırlarda ilk borsa işlemleri yapılmıştır. Borsada işlem gören yatırım araçları tahvil, bono gibi diğer kıymetli evraklar, değerli madenler, sanayi metalleri, tarım ürünleri, enerji ürünleri gibi emtialar, dövizler, türev araç denilen futures, forward ve opsiyon sözleşmelerinden oluşmaktır.

Bu yatırım araçlarından herhangi biri veya birkaç tanesi ile borsada işlem yapmayı düşünüyorsanız öncelikli olarak yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Yatırım hesabı açtırmak, aracı kurum seçmek, borsa bilgisi edinmek gibi birçok konuyu öncelikle halletmek gerekir. Bu konular hakkında detaylı bilgileri alabileceğiniz yazı: http://www.borsanasiloynanir1.com/borsaya-nasil-girilir/

Borsaya giriş işlemlerini tamamladıktan sonra da bir portföy oluşturmanız gerekmektedir. Paranızı tek bir yatırım aracına yatırmak yerine birkaç yatırım aracından oluşan portföy hazırlamak çok daha iyi sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda borsa bilgi ve deneyimine sahip olmanız gerektiğini de unutmamanız gerekir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir