Avustralya Doları özellikle 2011 yılında gösterdiği büyük fiyat artışı ile piyasada yüksek işlem hacmi oranları ile yatırımcıların sermayelerini değerlendirdiği bir para birimine dönüşmüş, günümüzde çoğu uzman tarafından güvenli bir şekilde yatırım gerçekleştirebilmek için en etkin yatırım araçlarından bir tanesi olarak yorumlanmaya başlamıştır.

1967 yılına kadar sabit döviz kur rejiminin kullanıldığı Avustralya’da bu tarihten sonra dalgalı kur rejimi sistemine geçilmiş ve bu tarihte kullanılan Bretton Woods sistemi uyarınca Amerikan Doları bazlı bir değerlendirme sistemi ortaya konmuştur. AUD/USD paritesinin oluşmasını mümkün kılan bu değişim sonucunda Avustralya Doları, Amerikan Dolarına karşı üstünlüğünü korumakta zorlanmış ve oldukça değer kaybetmiştir.

Devam eden süreçte, Rusya gibi ekonomik anlamda güçlü ülkelerinde Avustralya Dolarını rezerv para birimleri arasına eklemesinin ve ülkede kullanılan yüksek faiz oranlarının bir sonucu olarak para birimi değer kazanmış, özellikle 2011 yılında gerçekleşen kriz döneminde yürüttüğü başarılı politikalar sonucunda Major para birimleri arasında ki yerini almıştır.

Bu anlamda AUD/USD paritesi üzerinde etkili olan başlıca kriterleri incelersek;

Yatırımcıların Avustralya Doları aracılığı ile sermayesini değerlendirmesinde ki başlıca faktör, ülkede ki faiz oranlarının oldukça yüksek olmasıdır. Bu durum para birimine karşı talebi artırmakta ve para biriminin uzun vade de değer kazanmasına neden olmaktadır. Dolayısı ile AUD/USD paritesinde Avustralya’nın açıkladığı faiz oranları oldukça etkili olmakta ve paritenin önemli fiyat değişimleri yaşamasını sağlayabilmektedir.

Özellikle kriz dönemlerinde başarılı bir hareket sergilediğini gördüğümüz Avusturalya Doları genellikle yatırımcıların bu zaman dilimlerinde sermayesini değerlendirmeyi tercih ettiği bir yatırım aracı konumundadır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ekonomisini etkileyen küresel krizlerin AUD/USD parite fiyatları ile ilgili artışa neden olduğu gözlemlenmektedir.