Asya Para Birimlerine FED Etkisi

FED’in bu hafta gerçekleştirdiği Açık Piyasa Komite toplantıları ve FED Başkanı Yellen’ın faiz artırımı konusundaki konuşması, tüm piyasaları etkisi altına aldı. Amerikan doları değer kazanırken, diğer parite ve emtialarda düşüşler gözlendi.

Fed’in altın ve parite fiyatları üzerine etkileri ağır oldu. Dolar başta Japon yeni olmak üzere birçok parite karşısında değer kazandı. Asya para birimleri de, Fed’in faiz oranı tahminini artırmasının gelişen piyasa varlıklarının görünümünü azaltması ile kayıpları 3. haftaya taşıyarak Ocak’tan bu yana en uzun süreli kayıp dönemini kaydetmeye hazırlanıyor.

Endonezya rupisi ve Malezya ringiti, 17 Eylül tarihinde Fed’in 2015 yılı sonunda federal fon oranları için tahmin oranını 25 baz puan yükseltmesi ve faiz oranlarının kayda değer bir süre daha sıfıra yakın seviyede tutulacağı açıklamasının yapılması sonrasında düşüşlere öncülük eden Asya para birimleri oldu.

Küresel fonlar hisse senetlerinden bu hafta Endonezya, Güney Kore, Tayvan, Hindistan ve Filipinler’de toplamda 906,1 milyon dolar çekti. İskoçya ise yapılan bağımsızlık referandumu ile İngiltere’den ayrılmama kararı aldı.

Amerikan dolarının, Japon yeni hariç 10 bölgesel para birimi karşısındaki hareketlerini izleyen Bloomberg – JPMorgan Asya Dolar Endeksi bu hafta % 0,3 oranın düştü. Bu düşüş sonrasında 115,71 puana geldi. Rupi dolar karşısında % 1,5 oranında düşerek 11,993 seviyesine indi. Rignit ise % 1,4 oranında düşüş ile 3,2427 seviyesinden işlem gördü. Filipin pezosu % 1,2 oranında düştü ve 44,43 seviyesine indi.

Dolar endeksi ise yükselişini 5. haftaya taşımaya hazırlanıyor. Amerikan doları, Japon yeni karşısında 109.46 seviyesine yükseldi. Bu seviye 2008 yılı Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Bu yükselişin ardından % 0,3 oranında düşüş ile 109.03 yen seviyesinden işlem gördü. Dolar, 12 Eylül tarihinden bu yana % 1,6 oranında yükseldi ve 6. haftalık kazanca ilerliyor. Bu haliyle 27 Aralık’tan bu yana en uzun süreli kazanç dönemini kaydetmeye hazırlanıyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir