Amerikan Doları’nda Olumlu Gelişmeler

Hatırlayacağımız gibi Moody’s 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri kredi notu görünümünü negatif olarak belirlemiş, Dünya’nın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nin Aaa olan kredi notunu düşürebileceğini belirtmişti.

Açıklanan bütçe verileri doğrultusunda ise, Moody’s Amerika’nın negatif olan kredi notu görünümünü durağan olarak değiştirdi. Kısa vade de Amerikan Doları üzerinde etkileri olması beklenmemesine karşın, uzun vade de Amerikan Doları’nın güçlenmesine neden olabilecek bu önemli gelişme, uzmanların Amerikan ekonomisinin ılımlı bir havaya büründüğü düşüncesini destekler nitelikte.

İki gündür Bernanke’nin açıklamalarını yakından takip eden piyasalar, bu günde Moody’s ten gelen haber doğrultusunda dikkatini Amerikan Doları üzerinde tutmaya devam etti. Amerika’nın 4 yılı aşkın süredir ekonomisini desteklemesi büyük bütçe açıkları yaşamasına neden olmaktaydı. Bütçe kesintileri verileri incelendiğinde ortaya çıkan tablo ise, gerçekleşen kesintinin 2008 yılından bu yana en düşük miktar olduğu.

Çoğu uzmanın ortak görüşü ise, Obama başkanlığında yapılan çalışmaların, etkisini göstermeye başladığı ve Amerikan ekonomisinin ilerleyen dönemde 2006’dan bu yana en parlak günlerini yaşamasının muhtemel olduğu yönünde.

Yaşanan gelişmelerin uzun vade de Dolar’a yönelik oldukça önemli etkileri olması bekleniyor. Kredi notu görünümünün yükseltilmesi, piyasalar not görünümünün düşürülmesinin ardından Amerikan Doları’na karşı olan izlenimi önemli ölçüde ortadan kaldırmış gibi gözüküyor.

Amerikan Doları’nda yaşanan gelişmelerin parite fiyatları üzerinde ki etkilerinin neler olabileceği ise, şimdiden yatırımcılar tarafından tartışılmaya başladı. Bu anlamda önümüzdeki günlerde gerçekleşecek G-20 zirvesi çok daha önemli bir konu haline gelmiş durumda.

1 Cevap : “Amerikan Doları’nda Olumlu Gelişmeler”

  1. Bülent Düzgün says:

    Amerikan doları ve ABD dünyanın en büyük güçleri…Yatırım yapanların piyasa takiplerini buna göre yapmalarını tavsiye ederim.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir